CZERWIEC 2009

ADS HXi3000 - wzmacniacz mocy z zasilaczem impulsowym CAŁY ARTYKUŁ

ADS to jedyna firma w Polsce i jedna z nielicznych firm w Europie, które wyspecjalizowały się w produkcji estradowych wzmacniaczy mocy. Wobec masowego zalewu tanimi produktami z Chin trzeba mieć silną pozycję i wyjątkowo atrakcyjną jakościowo ofertę, by utrzymać się na rynku i zapewnić dalszy rozwój. Ta sztuka udała się producentowi z Łodzi, który zaoferował niedawno najnowszą serię profesjonalnych wzmacniaczy z zasilaniem impulsowym. Najwyższy model z tej serii - HXi3000 - trafił do naszej redakcji.

Oferta ADS obejmuje profesjonalne wzmacniacze o mocy od 150 do 4.000 W. Wysoka jakość zastosowanych elementów, przemyślana konstrukcja i skuteczne zabezpieczenia pozwoliły na to, by każdy nabywca wzmacniacza tej firmy mógł cieszyć się pięcioletnią gwarancją na kupiony produkt. Wymagania rynku, na którym dużą popularnością cieszą się lekkie wzmacniacze beztransformatorowe sprawiły, że konstruktorzy ADS postanowili opracować taki produkt we własnym zakresie. Wprawdzie istnieją producenci OEM, którzy oferują oddzielne moduły zasilaczy impulsowych do zamontowania w innych urządzeniach, ale ekstremalne warunki, w jakich pracują estradowe wzmacniacze mocy sprawiają, że zdecydowana większość dostępnych na rynku modułów nie nadaje się do takich zastosowań. ADS skonstruował więc taki zasilacz, specjalnie pod kątem wykorzystania go w swoich wzmacniaczach mocy - i jest to jedyna tego typu konstrukcja w Polsce. Moduł zasilacza impulsowego ma za zadanie zastąpić standardowo stosowany liniowy blok zasilający z ciężkim transformatorem toroidalnym. Zasilacz jest sercem każdego wzmacniacza mocy i to głównie od jego stabilności i wydolności prądowej zależy jakość dźwięku przetwarzanego przez głośniki. A że stworzenie zasilacza impulsowego, który podoła stawianym przed nim zadaniom to sztuka niełatwa, dlatego tylko czołowi producenci na świecie mają w swojej ofercie wzmacniacze wykorzystujące takie moduły zasilające. Do tego ścisłego grona dołączył ADS ze wzmacniaczami HXi.

Pod względem jakości wykonania, skuteczności zabezpieczeń, funkcjonalności oraz brzmienia ADS HXi3000 może śmiało konkurować na rynku ze wzmacniaczami innych, renomowanych firm. Mocnym argumentem, świadczącym na korzyść ADS jest fakt, iż jest to produkt całkowicie polski (i zaprojektowany w Polsce), sprzedawany z 5-letnią gwarancją. Możliwość szybkiego i bezproblemowego serwisu jest bardzo istotna z punktu widzenia użytkowników, dla których wzmacniacze mocy są narzędziem pracy.

Seria HXi to uzupełnienie aktualnej oferty łódzkiego producenta o lekkie i efektywne wzmacniacze mocy, przeznaczone głównie do pracy w mobilnych systemach nagłośnieniowych. Miejmy nadzieję, że zyskają one taką samą popularność wśród odbiorców w kraju i na świecie jak inne produkty tej firmy.


MAJ 2002

TEST PLX 2400 & PLX 3200

Wzmacniacze o mocy powyżej 2kW to już klasyczna "waga ciężka". Mamy tu do czynienia z prądami rzędu dziesiątków amperów, napięciami sięgającymi połowy napięcia sieci i dużymi temperaturami roboczymi elementów stopnia wyjściowego.

Wzmacniacze o takiej mocy pracują zwykle w bardzo trudnych warunkach, gdzie pył, kurz, szkodliwe opary i wilgoć są na porządku dziennym. Do tego dochodzi konieczność sprostania najprzeróżniejszym przeciążeniom i wiele innych czynników, zazwyczaj destrukcyjnie działających na delikatne z natury podzespoły elektroniczne. Tak więc wykonanie wzmacniacza, który sprosta wszystkim tym wyzwaniom wcale nie jest proste. Wzmacniacze z seria PLX to pierwsze seryjne wzmacniacze ADS pracujące w klasie H z kluczowaniem stopnia mocy. Z zasady pracy klasy H wynika, że pod wpływem poziomu sygnału sterującego dynamicznie zmienia się konfiguracja stopnia mocy tak, by silniejszym sygnałom zapewnić stosowną rezerwę prądową. Dla zrealizowania tego celu producenci wykorzystują różne rozwiązania. Często stosowane są dwa (lub więcej) stopnie mocy _dokładane_ równolegle do siebie dla zwiększenia wydajności prądowej wzmacniacza. Choć rozwiązanie to ma swoich zagorzałych zwolenników, wiele osób uważa je za kłopotliwe z powodu trudnego do przewidzenia rozkładu mocy między poszczególnymi stopniami. Konstruktorzy z firmy ADS zdecydowali się na inne rozwiązanie. Jest ono oparte na jednym stopniu mocy, do którego, w sytuacji większego zapotrzebowania na prąd wyjściowy, dołączane jest większe napięcie zasilania. Klucz, czyli tranzystory w obu gałęziach zasilania, sterowany jest prądem o częstotliwości nadakustycznej. Głównym zadaniem, z którym musieli sobie poradzić projektanci, był taki dobór parametrów, by włączenie i wyłączenie kluczy odbywało się bez wpływu na brzmienie sygnału. Jak sami przyznają - nie było to łatwe.

Podczas testów miałem możliwość obserwacji ciekawego doświadczenia ilustrującego skuteczność zabezpieczeń i wydajność prądową. Na wejście wzmacniacza podano sygnał sterujący, podczas gdy wyjście głośnikowe zwierano poprzez różnego rodzaju przewodniki - najczęściej były to uszkodzone moduły komputera. Wzmacniacz działał w takich okolicznościach jak... spawarka, wywołując snopy iskier, wytwarzając łuk elektryczny, a nawet powodując mikropożary na tak "obrabianej" płytce drukowanej. Trudno o lepszy test wytrzymałości...

Testowany model PLX 3200 charakteryzuje się wyrównaną charakterystyką częstotliwościową w całym paśmie audio i fazową powyżej 150Hz. Zniekształcenia harmoniczne utrzymują się na poziomie 0,004% do ok. 400Hz, by wzrosnąć do 0,04% dla częstotliwości powyżej 2kHz. Zniekształcenia utrzymują się na tym samym poziomie zarówno dla małych jak i dla dużych mocy, co świadczy o braku negatywnego wpływu układu kluczowania na ten parametr wzmacniacza. W tym miejscu należy zaznaczyć, że w stopniu mocy zastosowano klasyczne tranzystory bipolarne.

Podsumowanie. Seria PLX to najbardziej zaawansowane technologicznie produkty ADS. Moduły wzmacniaczy wykonane są w znacznej mierze z wykorzystaniem technologii montażu powierzchniowego (miniaturowe elementy przyklejone do płytki i lutowane bezpośrednio do druku). Wzmacniacz poddawany był wymyślnym torturom, z których za każdym razem wychodził cało, potwierdzając swą klasę i bezawaryjność. Jeśli zatem potrzebujesz solidnego wzmacniacza tej mocy i doceniasz zalety wynikające z trzyletniej gwarancji, to możesz skierować swą uwagę na wzmacniacze z serii PLX. Wieloletnie doświadczenie producenta i jego pozycja na rynku też nie są tu bez znaczenia.


Czerwiec 2001

TEST DPA 2200

Wielkie brawa dla producenta. Firmie ADS udało się skonstruować niezwykle skuteczne i wydajne narzędzie pracy muzyków. Przystosowanie końcówki do pracy w systemach dwudrożnych umożliwia przy - w sumie niewielkim dodatkowym obciążeniu finansowym - zbudować profesjonalny system nagłośnieniowy. Takie są wymagania rynku - oczekiwania słuchaczy i odbiorców wzrastają. By im sprostać niejednokrotnie nie wystarczy już prosty system z powermikserem. W takich sytuacjach DPA 2200 może stanowić idealne rozwiązanie gwarantując skuteczność, niezawodność i wysokie parametry użytkowe i brzmieniowe utrzymując korzystną relację cena/możliwości.

Zarówno koncepcja koncepcja, jak i konstrukcja i wykonanie nowej końcówki mocy godne są najwyższych ocen. Konstruktorzy przygotowali DPA 2200 pod kątem eksploatacji w trudnych warunkach wręcz wzorcowo.


Wrzesień 1999


TEST LX2000

Na wysoką notę łączną wzmacniacza rzutuje przede wszystkim bogate wyposażenie, duża moc wyjściowa i atrakcyjna cena. Po przeprowadzeniu podobnych analiz dla wielu innych wzmacniaczy dostępnych na naszym rynku okazało się, że LX 2000 jest jedną z najbardziej korzystnych ofert. Urządzenie charakteryzuje się pełnym brzmieniem i znakomitym odtwarzaniem skrajów pasma. Przy dużych mocach środek nie jest nadmiernie uwypuklony a góra nie jest tłumiona w rytm pulsowania basu. Wszystkie funkcje działają poprawnie, a wzmacniacz zachowuje doskonałą kondycję nawet podczas kilkunastogodzinnych koncertów w bardzo trudnych warunkach. Producent udziela trzech lat gwarancji - pełny profesjonalizm.


OPINIA LX800

Otrzymując go do testu przyjąłem jedno założenie. Tym razem nie będę mierzył mocy, obserwował reakcji na impulsy na ekranie oscyloskopu itd., itp. Postanowiłem poddać wzmacniacz najsurowszemu i najuczciwszemu z testów _ pojechał na dość długą trasę. Wytrząsł się w ciężarówce na odcinku tysięcy kilometrów, pracował w kurzu, deszczu i na otwartym słońcu. W plenerze i na hali, raz w konfiguracji szerokopasmowej, raz napędzał doły. Wzmacniacz przeszedł przez miesiąc wszystko czego można doświadczyć na trasach. ...Wzmacniacz jest dobrze przemyślany pod każdym względem , za co należą się wyrazy uznania jego konstruktorom ...Przez ponad miesiąc wzmacniacz pracował znakomicie i nie sprawił najmniejszych kłopotów. Ma czyste brzmienie, dobrze reaguje na transjenty a układy chłodzenia i zabezpieczenia zapewniają mu stabilna pracę w różnych warunkach ....Jest to konstrukcja pod każdym względem udana i warta polecenia. Biorąc pod uwagę jej cenę może się okazać, że seria LX to przebój roku 1998 na naszym rynku... Redakcja Estrady i Studia przyznała wzmacniaczowi LX 800 znak "NASZ TYP".


Grudzień 1994

"[...]Egzystencję na rynku mają zagwarantowaną tylko te firmy, które oferują wyroby wysokiej jakości przy relatywnie niskiej cenie. Na pewno jedną z takich firm, która skorzystała ze swoistej polskiej "pierestrojki" jest łódzki ADS.

Firma jest młoda, jednak w ciągu krótkiego czasu działalności zdobyła uznanie i zaufanie muzyków, a wyroby jej cieszą się coraz większą popularnością.

[...]Na pierwszych Targach Intermedia we Wrocławiu ADS zaprezentował się jako jeden z nielicznych polskich producentów.

[...]Ciągle też trwają prace nad ulepszaniem urządzeń będących już w produkcji. Są to zazwyczaj drobne, kosmetyczne zmiany układu elektronicznego zwiększające niezawodność pracy i polepszające parametry użytkowe tych urządzeń.

[...]Sprzedaż wyrobów prowadzona jest w prawie wszystkich sklepach muzycznych na terenie całego kraju, a także w siedzibie firmy w Łodzi[...]"